Maunulan keskustan kaavan valitukset hylätty

233

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi 23.6.2009 Suursuon ostoskeskuksen, Pro Maunula ry:n ja Pakila-Seuran tekemät valitukset Helsingin hallinto-oikeuden päätöksestä koskien Maunulan keskustan kaavaa. Helsingin kaupungin valtuusto hyväksyi yksimielisesti asemakaavan 24.5.2007. Maunulan keskustan kehittäminen käynnistyi Maunula-Seuran, Maunulan Asukasyhdistyksen ja Metsälä-Seuran 8.5.2000 kaupunginhallitukselle tekemästä aloitteesta.

Maunulan uuteen keskustaan tulee 2200 k-m2 supermarket, 1000 k-m2 pienliiketilaa, tiloja julkisille toiminnoille kuten kirjastolle ja työväenopistolle 2500 k-m2 sekä asuntoja 4200 k-m2. Yhteensä keskustaan on kaavoitettu 9900 k-m2 uusia rakennuksia. Nykyisen purettavan Suursuon ostoskeskuksen koko on 1700 k-m2 ja S-marketin 900 k-m2.

Maunulan keskusta on hyvien liikenneyhteyksien varrella. Keskustan kautta kulkee yli kymmenen bussilinjaa muun muassa Jokeri/550. Raide-Jokeri on suunniteltu kulkemaan keskustan kautta. Kirjasto- ja työväenopisto ovat käynnistäneet yhteisen uuden rakennuksen suunnittelun, jossa toimintamallin esikuvaa on haettu Lontoon Idea Storeista.

Maunulan keskustan suunnittelussa on tuotettu yli 30 erilaista suunnitelma ja siinä on erotettavissa viisi suunnittelukierrosta. Myös asukkaat ja alueen nuoret ovat olleet suunnittelussa mukana. Maunulan keskustan kaavaehdotus valmistui jo toukokuussa 2005. Siitä lähtien keskustan kaavaprosessia ovat hidastaneet Suursuon ostoskeskuksen ja 2004 joulukuussa perustetun Pro Maunula ry:n suojeluesitykset ja valitukset.

Maunulan keskustan uudistamista yritettiin ensimmäisen kerran 1990-1992 ns. yhteissuunnittelukokeilun yhteydessä. Silloinen uudistysyritys kaatui lamaan. Tuolloin tehty suunnitelma muistuttaa hyvin paljon valtuuston 2007 hyväksymää kaavaa.

Uuden vetovoimaisen keskustan syntyminen mahdollistaa uusien täydennysrakentamishankkeiden toteuttamisen Maunulan alueella.

LISÄTIETOJA
Korkeimman hallinto-oikeuden päätös 23.6.2009 
Maunulan keskustan suunnittelusivusto  
Maunulan keskustan kaavoitusprosessi (kuva, pdf)  
Raide-Jokerin kehittäminen
 
Kirjaston ja työväenopiston suunnittelu  
Maunula-Seuran, Maunulan Asukasyhdistyksen ja Metsälä-Seuran 8.5.2000 tekemä aloite  
Maunula-Seuran ja Maunulan asukasyhdistyksen 2002 tekemä Maunulan visio 2017

keskustan_kaava_hav.jpg