Seuraava tilaisuus Maunulan postipalveluista ke 5.10 klo 17.30

270

Maunula-Seura järjesti 29.9.2011 keskustelutilaisuuden Maunulan postipalveluista. Tilaisuudessa sovittiin toimintaprosessi Maunulan postipalvelujen parantamiseksi. Seuraava kokous on ke 5.10.2011 klo 17.30 Mediapajalla (Metsäpurontie 19-21). Tilaisuuteen ovat tervetulleita kaikki ne, jotka ovat valmiita itse henkilökohtaisesti valmiita edistämään Maunulan postipalvelujen parantamista.

Toimintalinjoiksi valikoituivat 1) neuvottelujen käynnistäminen Itellan kanssa, 2) nimien keruu adresseihin, 3) kirjallisen materiaalin valmistelu lähetettäväksi asiaan vaikuttaville osapuolille ja 4) julkisuuden hankkiminen postipalvelujen muutokselle. Toiminnan keskeisenä tarkastelulähtökohtana on valmisteilla oleva asetus postipalvelupisteiden sijoittelusta. Asiassa tullaan tekemään yhteistyötä alueen yhdistysten kuten Pakila-Seuran kanssa sekä olemaan yhteydessä alueen valtuutettuihin ja kansanedustajiin.

Itella on ilmoittanut, että Maunulan postipalvelut siirtyvät 5.10.2011 alkaen Pakilantie 61-63:sta keskuspuiston ja Hämeenlinnanväylän toiselle puolelle Kannelmäkeen Kantelettarentie 1:een

Tällä hetkellä Oulunkylän posti (00640) toimii osoitteessa Siltavoudintie 4 ja Käpylän posti (00600 ja 00620) osoitteessa Kullervonkatu 18 sekä Paloheinän ja Torpparinmäen posti (00670) osoitteessa Torpparinmäentie 1a.

Alla olevassa taulukossa on tarkasteltu matka-aikoja joukkoliikenteellä lähtöpaikkana Pakilantie 11. Lisäksi taulukossa on kävelymatka sekä hiilidioksidipäästöt joukkoliikennettä että omaa autoa käytettäessä.

Postitoimipaikka  Matka-aika  Kävely  CO2 päästö  CO2 päästöt 
       Bussi  Henkilöauto
 

[min] 

 [km]

 [kg] 

 [kg] 

Pakilantie 61 

3-4

0,2 

0,1

0,2

Kantelettarentie 1 

9-15

0,3-0,8 

0,3

0,6

Siltavoudintie 4

7-8

0,1-0,3 

0,2

0,5

Kullervonkatu 18 

13-16

0,2-0,5 

0,2

0,5

Torpparinmäentie 1

 11

0,1 

0,4

0,6

Taulukko osoittaa, että Maunulasta liikuttaessa matka-ajat kolminkertaistuvat. Samoin kolminkertaistuvat hiilidioksidipäästöt.

Miten suhtautuvat eduskunta ja Liikenne- ja viestintäministeriö asiaan? Vastaako kehitys eduskunnan asetusta postipalveluista vai vaatiiko asetuksen kohta postipalveluiden sijoittamisesta tarkentamista?

Mikä on Helsingin kaupungin kanta asiassa suhteessa a) palveluverkon kehittämiseen ja b) hiilidioksipäästöjen vähentämiseen?

Kenen etua toimenpiteellä ajetaan? Itellan vai postin asiakkaiden?

Lain taustamateriaalitekstissä on kohta:  

"Postilain säännöksen tarkoituksena on ottaa huomioon se, mihin alueen asukkaiden todellinen asiointi suuntautuu. Asioinnin suuntautumiseen vaikuttaa luonnollisesti se, mihin päivittäis-, erikois- ja muut asiointipalvelut ovat yleisesti sijoittuneet. Palveluilla tarkoitetaan tässä yhteydessä sellaisia tavanomaisia palveluita, kuten ruokakauppoja, pankin toimipistettä, kampaamoa tai kirjastoa sekä muita julkisia palveluita. Toimipisteiden sijoittelun pääsääntönä voidaan pitää sitä, että postipalveluiden tulee olla saatavilla siellä, missä muutkin palvelut ovat tarjolla. Postipalveluita ei ole tarkoituksenmukaista tarjota paikassa, joka on syrjässä tavanomaisilta asiointireiteiltä, vaikka se maantieteellisesti mitattuna olisi keskellä asiointialuetta."

LISÄTIETOJA
Maunula-Seuran postipalvelutilaisuudessa 29.9.2011 esitetyt kalvot (717.49 KB) 

LINKKEJÄ
Tieto Maunulan postialueen (00630) palvelupisteen muutoksesta 

Luonnos valtioneuvoston asetukseksi postin toimipisteiden sijoittelusta
 

Energiatehokas Helsinki