89. aluefoorumi: Luova ja innovatiivinen Maunula/MATERIAALI

533

Maunulan 89. aluefoorumi pidettiin 28.11.2011 Asukastalo Saunabaarilla. Keskustelutilaisuuden teemana on ”Luova ja innovatiivinen Maunula”. Tilaisuudessa esiteltiin Maunula-Seuran valmistelema Omatoiminen Maunula – Itsemuotoutuva kaupunginosa -hanke sekä Maunulan tori -hankeidea.
 

Maunula-Seuran on valmistellut Kansainvälistä muotoiluvuotta 2012 varten oman hankkeensa, josssa on lisäksi mukana AsOy Oulunkylän rivitalot. Omatoiminen Maunula – Itsemuotoutuva kaupunginosa -hankkeessa asukkailta kerätään tietoa asumisen historiasta, luodaan omatoimisen asuinalueen toimintamalli ja sovelletaan mallia Maunulan kehittämisessä.

Lisäksi aluefoorumilla pohdittiin, miten Maunulan päivittäispalveluja voitaisiin kehittää hyödyntämällä sähköisiä järjestelmiä ja kehittämällä palvelujen tuottamisen logistiikkaa. Erkki Timmerbacka nettikauppa Seulosta esitteli, miten internetin kautta voidaan tuottaa kotiin mm. kauppapalveluja. Pentti Holopainen ArctiCare Oystä kertoi, miten seniorit voivat sähköisen median avulla toimia osana yhteisöjä. Samalla netin avulla voidaan varmistaa senioreiden asumisen turvallisuus. Petu Tapio esitteli Vastaamo.fi -palvelua. Yhteisenä ideana heillä oli, voidaanko Maunulaan luoda sähköinen Maunulan tori -palvelu.

Tilaisuudessa sovittiin, että Maunulan torin kehittämisestä kiinnostuneet kokoontuvat maanantaina 23.1.2012 klo 18 Maunulan Mediapajalla (Metsäpurontie 19-21).

pdfValokuviakuvia 89. aluefoorumista626.35 KB  

pdfMaunulan WDC-hankkeen kalvoja184.99 KB 

pdfMaunulan kauppapaikkojen evoluutio57.55 KB