92. aluefoorumi: 10 minuutin kaupunki/MATERIAALI

511

Maunulan 92. aluefoorumi pidettiin maanantaina 16.4.2012. Aiheina olivat verkostokaupunki ja kaupunkilogistiikan kehittäminen. Seuraavan yleiskaavan keskeinen idea on verkostokaupunki, joka koostuu väylistä eli linkeistä ja solmuista. Palvelut keskittyvät verkostokaupungissa solmukohtiin niiden hyvän saavutettavuuden vuoksi. Verkostokaupungissa etäisyyttä tärkeämmäksi tekijäksi muodostuu saavutettavuus eli matka-aika ja kulkemisen helppous. Kauppatavaroita ei välttämättä kannata kuljettaa kaupan kautta vaan ne voidaan toimittaa suoraan kotiin. Simo Sankari esitteli verkostokaupungin ideaa ja Erkki Timmerbacka sähköisiä kauppapalveluja.

Verkostokaupunki syntyy, kun metropolialueelle rakennetaan säteittäisten yhteyksien lisäksi tehokkaita poikittaisia joukkoliikenneyhteyksiä. Hyvänä esimerkkinä tästä on Jokeri 1. Vuonna 2014 käynnistyy Jokeri 2. Raidejokerin kehityskäytävän suunnittelun valmistelu on jo käynnistynyt.

Tilaisuudessa käytettiin osallistuvan suunnittelun menetelmiä kartoitettaessa asukkaiden tapoja käyttää palveluja. Missä käyt kaupassa arkisin, viikonloppuisin? Mitä kulttuuripalvelua viimeksi käytit? Aluefoorumin osallistujilta kysyttiin heidän tapojaan käyttää kauppapalveluja. Kyselun analyysin tulokset tulevat nettiin myöhemmin.

Lisäksi Erkki Timmerbackka (Seulo Oy) esitteli Maunulan tori -hankkeeseen liittyvää verkkokauppapalvelua. Ruokatavarat on mahdollista saada myös kotiinkannettuna netin kautta tilattuna. Miten verkkoruokakauppa toimii ja mitä ruoka siinä maksaa? Voiko maunulalainen ruokapiiri hyödyntää verkkokauppaa ja tilata sitä kautta luomutuottajilta ruokaa? Voisiko Maunulassa olla toritapahtumia, joissa luomutuottajat esittelisivät tuotteita, joita et löydä marketin hyllyltä.

Aluefoorumille oli kutsuttu naapurikaupunginosien edustajia keskustelemaan verkostokaupunkiteemasta. Paikalla oli Pakila-seuran ja Oulunkylä-seuran edustajat.

TILAISUUDEN MATERIAALI
pdfKuvia Maunulan 92. aluefoorumista 16.4.20121.61 MB 

pdfSimo Sankarin esitys: Miten ymmärtää verkostokaupunkia3.58 MB 

pdfErkki Timmberbacka (Seulo Oy): Kauppapalveluja kotiin verkosta tilattuna358.96 KB

OHJELMA:
18:00-18:15 Verkostokaupunki-idean esittelyä
                   – Uuden yleiskaavan suunnittelu on käynnistymässä
                   Arkkitehti Simo Sankari

18:25-18:45 Ryhmätyöskentelyä, palvelujen käyttötavat

19:00-19:15 KAHVITAUKO

19:15-19:35 Kauppapalveluja kotiin netin kautta tilattuna
                   Toimitusjohtaja Erkki Timmerbacka, Seulo.fi

                   Keskustelua

LISÄTIETOJA
Kaavoituskatsaus 2012, sivu 10: Helsingistä hyvien yhteyksien verkostokaupunki  

Manninen, Rikhard (2011) Kohti raideliikenteen verkostokaupunkia, Rakennettu ympäristö -lehti 4/2011, sivu 13  

Siivonen, Riku (toim.) (2010) Metropolin hyvinvointi: Sivu 90 ”Kymmenen minuutin kaupunki”  

Alppi, Samuli & Ylä-Anttila, Kimmo (2007) Verkostourbanismi, Yhdyskuntasuunnittelu  

Maunulan tori -hanke  

Ratvio, Rami (2012) Elämää keskustassa ja kaupunkiseudun reunoilla. Urbaani ja jälkiesikaupungillinen elämäntyyli asumisen valinnoissa ja arkiliikkumisessa Helsingin seudulla, väitöskirja, Helsingin yliopisto

Ks. myös Maunulan 88. aluefoorumi 24.10.2011  

KUVA ALLA: Osakuva kaavoituskatsauksen liikennehankkeista:
12) Hakamäentien jatkeet
14) Kehä I:n liittymät
16) Kuninkaantammen liittymä
17) Lentorata Helsinki-Vantaan lentokentälle
19) Raidejokeri
29) Tuusulanväylän jatke Veturitielle

KUVA ALLA: Osakuva Helsingin kaavoituskatsauksesta 2012 sivuilta 38-39 

kaavoituskatsaus 2012