Pohjois-Haagan ja Maunulan yhteistyötä viritellään

392

Maunulassa ja Pohjois-Haagassa on viritelty yhteistyötä kaupungin demokratiapilottien ideakilpailun aikana. Yhteistä hanketta kävi Pohjois-Haaga seuran syyskokouksessa 28.11.2012 esittelemässä arkkitehti Matti Pöyry Maunulasta. Hankkeessa vertaillaan Pohjois-Haagan ja Maunula kehittämisteemoja ja ”osallistumisjärjestelmiä”, vaihdetaan tietoja ja kokemuksia sekä tehdään konkreettista yhteistyötä valituissa aiheissa.

Yhteistyön aiheiksi näyttävät vuonna 2013 valikoituvan 1) uuden yleiskaavan valmistelu, 2) paikallisten liikekeskustojen elävöittäminen ja palveluiden kehittäminen sekä 3) asukkaiden kokoontumistilojen kehittäminen. Pohjois-Haagassa asukkailla ei ole omaa tilaa. Maunulassa Maunula-Seura ylläpitää asukastila Maunulan Mediapajaa (Metsäpurontie 19-21).

Helsingin kaupunki järjesti syyskuussa avoimen haun kokeilussa, jossa etsitään uusia toimintamalleja kaupunkilaisten osallistumisen ja alueellisen vaikuttamisen lisäämiseksi.

Kaupunki sai 39 ehdotusta. Näiden joukossa oli Maunulassa ja Pohjois-Haagassa valmisteltu hanke ”Suuri demokratiapeli – Äänestänkö jaloillani vai ryhdynkö itse parantamaan kaupunginosaani?”.

Pohjois-Haaga seuran kokouksessa päätettiin käynnistää yhteistoiminta siitä huolimatta, vaikkei hanke-ehdotusta valittaisi kaupungin pilottikohteeksi.

LISÄTIETOJA

Matti Pöyryn esitelmä 28.11.2012 Pohjois-Haaga seuran kokouksessa

Suuri demokratiapeli -hanke-ehdotus

Kaupungin demokratiapilottisivusto 

 

KUVA ALLA: Matti Pöyry esitteli Pohjois-Haagan ja Maunulan yhteistyömahdollisuuksia Pohjois-Haaga seuran kokouksessa 28.11.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KUVA ALLA: Yhteistyötä päätettiin alkaa kehittämään, vaikka yhteistä hanketta ei valittaisi pilottikohteeksi. Vuoden 2013 aiheena olisivat uuden yleiskaavan valmistelu, keskustojen elävöittäminen ja asukastilat.

haagan maunulan yhteistyo